راهنمای خرید, علمی مهندسی, گاتر

گاتر مخفی (گاتر کنسولی) + روش نصب !

گاتر مخفی

گاتر مخفی (گاتر کنسولی)

گاتر مخفی (Hidden slot drain) ، به نوعی گاتر از جنس پلی پروپیلن گفته می شود که به صورت کامل در زیر سنگ یا سرامیک کف اجرا می شود که آب ریز و جمع آوری آب در آن به صورت خطی در راستای طول گاتر بوده و این امر توسط شیار 8 میلیمتری طراحی و تعبیه شده روی درپوش گاتر مخفی انجام می گیرد .

روش جمع آوری آب توسط گاتر کنسولی به این صورت است که آب ناشی از شست و شو یا آب سر ریز محوطه از طریق شیار 8 میلیمتری به داخل بدنه گاتر ریخته و سپس از طریق لوله فاضلاب در کف یا کناره گاتر کنسولی خارج می شود .

 

گاتر مخفی

 

جنس کانال کنسولی

کانال با درپوش کنسولی همانند مابقی گاتر ها با توجه به محیط و محل استفاده و نوع کاربری از دو نوع جنس پلی پروپیلن یا ای بی اس درجه یک و غیر بازیافتی تولید می شوند . بدنه گاتر کنسولی همانند مابقی گاتر های تولید شده توسط پرشین گاتر و با استناد به استاندارد های EN1433 از جنس پلی پروپیلن درجه یک می باشد .

جنس درپوش کانال کنسولی با توجه به شرایط جوی و محل پروژه از دو جنس ای بی اس و پلی پروپیلن تولید می شوند ، به این صورت که از جنس ای بی اس برای مناطق گرمسیری با درجه حرارت بالا و تابش نور خورشید و از جنس پلی پروپیلن در مناطق جوی با شرایط آب و هوایی معتدل استفاده می شود .

 • درپوش گاتر کنسولی با جنس ای بی اس دارای آنتی یو وی Anti UV می باشد که در برابر تابش مستقیم نور آفتاب ، گرمای هوا کاملا مقاوم بوده و با توجه به استفاده از مواد نو و درجه یک در هنگام تولید از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار می باشد .
 • درپوش گاتر کنسولی با جنس پلی پروپیلن به علت نداشتن آنتی یو وی و مقاوم نبودن در برابر تابش مستقیم نور آفتاب گزینه مناسب ترین جهت استفاده در پروژه هایی با آب و هوای معتدل می باشد .

 

گاتر مخفی گاتر کنسولی

 

ویژگی های گاتر مخفی

 • قابلیت اتصال به لوله فاضلاب در سایز 85 میلیمتر از کف گاتر کنسولی و 63 میلیمتر از اطراف بدنه ها قابل اجرا می باشد .
 • نیاز به قطعه ای جهت اتصال واسط برای متصل کردن گاتر به لوله فاضلاب ندارد .
 • دارای ته بند (درپوش ابتدایی و انتهایی) ، برای مسدود سازی انتهای گاتر کنسولی .
 • درپوش گاتر مخفی طرح شیار دار از جنس پلی پروپیلن و ای بی اس درجه یک و غیر بازیافتی (مواد نو) می باشد .
 • نیاز به چسب پلی اورتان برای آب بندی بین درزها و اتصالات می باشد .
 • بدنه ی نیم دایره، قابلیت انتقال سریع آب و عدم تشکیل رسوب و لجن در کف کانال می دهد .
 • راز زیبایی استخر ، تراس یا کانال آب در روف گاردن شما به علت ساختار مخفی و شکیل آن می باشد .

 

گاتر مخفی

 

ابعاد کانال مخفی

گاتر مخفی همانند مابقی گاتر های تولیدی و با توجه به استانداردهای روز دنیا در ابعاد مختلفی با توجه به مساحت پروژه و محدودیت های زیرساخت و محل مورد استفاده مانند (دور جکوزی ، حمام و سرویس بهداشتی و استخر ، تراس و …) و محوطه مورد نظر با ابعاد (عرض ، طول و ارتفاع) مختلف در دو مدل طراحی و تولید می شوند که در ادامه به معرفی این ابعاد خواهیم پرداخت .

 

 

گاتر مخفی

 

مزایا و محل استفاده کانال مخفی

از مزایای کانال کنسولی می توان به استفاده در سرویس های بهداشتی ساختمان ها اشاره کرد که مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند، برای طول های بزرگ تر از یک متر کاربرد داشته و با توجه به اینکه سیستم قطعه قطعه دارند و به صورت نر و مادگی (ماژولار) می توان طول گاتر را افزایش داد، مناسب دور استخر یا فضاهای مشابه هستند . همچنین قیمت گاتر مخفی سرامیک خور یا سنگ خور ، در مقایسه با کفشور خطی استیل بسیار به صرفه است و برای مسیرهای با متراژ زیاد کاربرد و صرفه اقتصادی بسیاری دارد .

ویدئو نصب گاتر مخفی

در این ویدئو به روش نصب سرامیک یا سنگ کف بر روی درپوش گاتر مخفی و همچنین ایجاد دریچه بازدید جهت نظافت داخل گاتر و دسترسی به کفشور به طور کلی میپردازیم .

 

نکاتی در خصوص نصب گاتر مخفی یا کنسولی

 

گاتر مخفی

 

 • اتصال انتهایی به بدنه به صورت فاق و زبانه باشد .
 •  جهت آب بندی نقاط اتصال گاتر کنسولی از چسب پلی اورتان یا چسب آکواریوم استفاده شود .
 •  با توجه به تعداد خروجی در هر خط اجرایی لازم است ، کف بدنه گاتر مخفی در نقاط مشخص شده با گرد بر و با توجه به سایز کفشور برداشته شود و به خروجی فاضلاب متصل شود .
 •  بدنه گاتر قابلیت اتصال به شکل L و T ، U را دارند .
 •  با توجه به ماهیت گاتر کنسولی که بدنه گاتر کاملا دفن می شود ، ضخامت سنگ یا سرامیک و ارتفاع بدنه ( ارتفاع 6 و 11 سانتیمتری) در زمان نصب باید درنظر گرفته شود .

 

گاتر مخفی

 • مطابق تصویر فوق ، نواحی مشخص شده در درپوش مخفی را آغشته به چسب می کنیم ، سپس سنگ و یا سرامیک را از دو طرف بر روی درپوش مخفی قرار می دهیم ، به طوری که در انتهای یک شیار مستقیم 8 میلیمتر نمایان شود .

 

گاتر مخفی

 

 • جهت نظافت داخل کانال مخفی باید هر چند متر یک دریچه بازدید داشته باشیم . پیشنهاد می شود که این دریچه بر روی خروجی فاضلاب قرار گیرد . برای تعبیه دریچه بازدید ، کافی است که درپوش مخفی را به صورت برعکس قرار دهیم ، طول این درپوش بازدید می تواند 25 یا 50 سانتیمتر باشد .

 

گاتر مخفی

 

 • ابعاد سنگ یا سرامیک باید به اندازه درپوش کانال کنسولی (عرض 12.5 سانتیمتر و طول 25 یا 50 سانتی متر) برش و سایز شود .
 •  محل مشخص شده می بایست با مته سوراخ شود و همینطور سنگ یا سرامیک سایز شده با مهره ی استیل M8 در محل معین شده روی گاتر کنسولی قرار گیرد .
 • زاویه دید درپوش را حذف می کنیم ، محل مشخص شده را با چسب پلی اورتان آغشته می کنیم ، سپس سنگ و یا سرامیک را بر روی درپوش مخفی می چسبانیم .

 

ویدئو معرفی کانال مخفی

قیمت گاتر مخفی به چه مواردی بستگی دارد

قیمت گاتر مخفی (کنسولی) به موارد زیادی اعم از جنس گاتر کنسولی و ابعاد آن ارتباط مستقیم دارد . برای مثال در برخی از موارد که گاتر در کنار استخر و یا جکوزی با میزان حجم آب سر ریز بالا استفاده می شود باید از گاتر با ابعاد بزرگ تر استفاده شود ، از این رو قیمت گاتر کنسولی با افزایش ابعاد ، به مراتب افزایش پیدا میکند و قیمت گاتر مخفی با کاهش ابعاد نیز رابطه مستقیم دارد .

 

گاتر مخفی

 

به هنگام خرید کانال با درپوش کنسولی به چه مواردی باید توجه داشت

به هنگام انتخاب و خرید گاتر کنسولی باید به مواردی اعم از جنس مواد تشکیل دهنده گاتر و همچنین ابعاد آن توجه ویژه ای داشت . برای مثال به هنگام خرید گاتر مخفی برای اجرا در دور استخر با آب سر ریز باید از گاتر با بیشترین عرض و عمق استفاده نمود . از طرف دیگری هنگام خرید گاتر مخفی برای اجرا در محوطه های رو باز که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند باید از گاتر مخفی با جنس ای بی اس که دارای آنتی یو وی و مقاوم در برابر تابش نور خورشید هستند استفاده شود .

به هنگام انتخاب و خرید گاتر کنسولی برای محوطه های سرپوشیده به علت در معرض نور آفتاب نبودن می توان از جنس پلی پروپیلن استفاده شود که قیمت گاتر مخفی با جنس پلی پروپیلن با جنس ای بی اس آن تفاوتی ندارد .

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *