گاتر, راهنمای خرید, محصولات پارکینگی

گاتر پلی آمید (تحمل بار 25 تن) + مزایا و محل اجرا

گاتر پلی آمید

گاتر پلی آمید

به نوعی از گاتر های پیش ساخته که کاربری نیمه صنعتی و پارکینگی داشته گاتر پلی آمید گفته می شود که وظیفه جمع آوری و هدایت آب های سر ریز سطحی را دارند . جنس درپوش گاتر پلی آمید ترکیبی خاص از دو مواد اولیه پلی پروپیلن و پلی اتیلن درجه یک و غیر بازیافت شده می باشد و تنها به رنگ مشکی قابل تولید هستند . درپوش پلی آمید در دو عرض 13 و 20 سانتیمتر تولید شده و تا حداکثر 12 تن می تواند تحمل بار ترافیکی داشته باشد ، همچنین در برابر تابش نور آفتاب و انواع سیالات مقاوم اند .

جنس بدنه ی آن ها همانند مابقی گاتر ها از پلی پروپیلن درجه یک و جنس درپوش آن پلی آمید تقویت شده می باشد . گاتر پلی آمید مقاوم در برابر انواع سیالات و مایعات و فشار ناشی از تردد انواع خودرو می باشد که در ادامه به مزایا آن در مقایسه با مابقی گاتر ها و معرفی کامل آن خواهیم پرداخت .

 

اجزای گاتر پلی آمید

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، گاتر با درپوش پلی آمید همانند مابقی گاتر ها از دو قسمت بالایی (درپوش یا گریتینگ) و قسمت زیرین (کانال یا بدنه) تشکیل می شوند . البته قابل ذکر است که می توان برای ساخت جوب از روش های سنتی هم استفاده کرد . به این صورت که مطابق با ابعاد درپوش (ارتفاع ، عرض و طول) کانال یا جوب از جنس سنگ و یا بتن ساخت و با در نظر گرفتن نبشی با ابعاد 2*2 سانتیمتر درپوش پلی آمید را روی آن نصب و اجرا کرد .

 

گاتر پلی آمید

 

کلاس وزنی گاتر پلی آمید

گاتر پلی آمید با توجه به جنس و نوع درپوش آن در دسته ی گاتر های صنعتی و پارکینگی دسته بندی و مورد استفاده قرار می گیرند . از این رو این محصول با توجه به استاندارد های EN1433 روز اروپا در دسته گاترهای صنعتی و پارکینگی با کلاس وزنی C250 قرار می گیرند .

 

گاتر سوله گاتر کارخانه

 

مزایای گاتر پلی آمید

  • سبک و مقاوم
  • نصب سریع و آسان
  • تنوع در ابعاد ، اندازه و درپوش
  • آب بندی آسان بدون نشتی آب
  • مقاوم در انواع محیط اسیدی و فشار یا حرارت بالا
  • قیمت به صرفه در مقایسه با گاتر چدنی یا گالوانیزه

 

از دیگر مزایای استفاده از گاتر با درپوش پلی آمید در مقایسه با گاتر با درپوش چدن یا گالوانیزه ، مقاومت آن در برابر محیط اسیدی و مقاومت بالای آن در برابر رطوبت و خوردگی می باشد .

برای مثال در استان های شمالی و جنوبی کشور ، بنادر و سوله انواع کارخانجات ، پارکینگ مجتمع های مسکونی و تجاری که به مراتب آب ریز و شست و شو بیشتری دارند بهتر است که از گاتر با درپوش پلی آمید استفاده شود . به این علت که گاتر با درپوش چدنی یا گالوانیزه در برابر رطوبت یا خوردگی و محوطه اسیدی مقاوم نبوده و باعث خودرگی و از بین رفتن و خرابی درپوش در مدت زمان کوتاه تری می شود .

در مقایسه درپوش پلی آمید به علت جنس غالبا پلاستیکی آن در برابر انواع خوردگی و محیط اسیدی مقاوم بوده و با دارا بودن کلاس وزنی C250 تا 25 تن تحمل بار ترافیکی را دارد . البته شایان ذکر است که استفاده از درپوش چدنی یا گالوانیزه به علت مقاومت بیشتر آن در مقایسه با پلی آمید همچنان پابرجا می باشد که هنگام خرید این دو درپوش باید به محیط اجرا و نوع کاربری توجه داشت .

 

گاتر پلی آمید

 

ابعاد گاتر با درپوش پلی آمید

گاتر های پلی آمید همانند مابقی گاتر ها با توجه به نیاز پروژه و نوع کاربری ، میزان آب ریز به ابعاد زیر دسته بندی می شوند البته قابل ذکر است درپوش پلی آمید در عرض های ثابت 13 و 20 سانتیمتر ، با ضخامت 2 سانتی متر تولید و جداگانه به فروش می رسند.

 

محل اجرای گاتر پلی آمید

گاتر با درپوش پلی آمید با توجه به جنس و نوع درپوش ، مقاومت در برابر انواع سیالات و طبقه بندی در گروه کلاس وزنی C250 و داشتن استانداردهای جهانی EN1433، استحکام در برابر فشار و تردد ترافیکی ، مناسب اجرا در ورودی انواع پارکینیگ های اداری و صنعتی ، محوطه داخلی پارکینگ ، سوله ، انواع کارخانجات ، معابر شهری مورد استفاده و اجرا می باشد .

 

خرید گاتر پلی آمید

به هنگام انتخاب و خرید گاتر پلی آمید باید به موارد مهمی اعم از کف سازی ، میزان تردد و بار گزاری به ازای هر تایر باد شده باید توجه داشت . خرید گاتر پلی آمید با درپوش مدل تقویت شده برای اجرا در محوطه های صنعتی و خرید گاتر پلی آمید با درپوش عادی مانند پارکینگ های مسکونی با تعداد واحدهای کم پیشنهاد می شود .

 

قیمت گاتر پلی آمید

قیمت گاتر پلی آمید با توجه به نوع و جنس درپوش آن و همچنین ابعاد گاتر بستگی دارد . درپوش گاتر های پلی آمید در دو مدل تقویت شده و عادی طراحی و تولید می شوند . قیمت گاتر پلی آمید با درپوش تقویت شده از قیمت گاتر پلی آمید با درپوش عادی بیشتر می باشد و همچنین کاربری و استحکام آن ها از هم متفاوت می باشد .

 

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *