تجهیزات آبی, علمی مهندسی, گریل استخر

2 روش نصب گریل استخر + گریل مناسب برای هر فضا

روش نصب گریل استخر

روش نصب گریل استخر به زبان ساده :

در این مقاله اشاره به خرید گریل استخر ، روش نصب گریل استخر و قیمت گریل استخر میپردازیم ، اما به زبان ساده می توان اشاره کرد که سریع ترین و بهترین شیوه برای روش نصب گریل استخر ، ساخت جوب به روش سنتی (ماسونری) از جنس سنگ و یا سرامیک و تعبیه نبشی مناسب با ابعاد استاندارد 2*2 سانتی متر اجرا کرد و سپس گریل استخر خریداری شده از قسمت فروشگاه سایت را با توجه با ابعاد حوب (طول ، عرض و ارتفاع) جوب روی نبشی قرار داد.

روش کلی نصب گریل استخر :

اولین روش به این صورت است که با توجه به ابعاد استخر خود ، استخر خانگی و یا مسابقه ای بودن که بسیار از اهمیت بالایی برخوردار هست ، به علت اینکه استخر های خانگی عمدتا از ابعاد کوچک تری در طول و عرض نسبت به استخر های مسابقه ای برخوردار هستند و بنابراین آب سر ریز کمتری هم دارند و یا برخی از استخر های ساخته شده در منازل شخصی و یا برج های مسکونی ، ورزشگاه ها از روش تخلیه آب به صورت مکش از کف یا دیواره استخر بهرهمند هستند.

از این رو برای طراحی و ساخت کانال دور استخر (جوب) این نوع از استخرها کانال کوچک تری در مقایسه با استخرهای بزرگ تر با آب سر ریز بسیار زیاد تر مورد استفاده و استقبال قرار میگیرد.

جوب (کانال) دور استخر ها از جنس سنگ ، سرامیک و یا کاشی هستند عمدتا به شکل مستطیل و ساختار جوب دور جکوزی و یا حوضچه های آب سرد به صورت دایره ای یا نیمه دایره ای طراحی و ساخته می شوند . از این رو با توجه به شکل هندسی آن ها ، عرض دهنه و ارتفاع نبشی ، عرض نشیمن گاه و ارتفاع کلی کانال باید از گریل استخر متناسب با آن را انتخاب و خریداری نمود که با مطالعه کامل این مقاله می توانید به درستی جهت خرید گریل استخر و یا روش نصب گریل استخر خود اقدام فرمایید.

 

گریل استخر گریل استخر ارزان خرید گریل استخر

 

در خرید گریل استخر متناسب با کانال ساخته شده به چه مواردی باید توجه داشت ؟

گریل استخر (Pool grating) به صورت استاندار در عرض های 14 ،18 ، 20 ،25 و 30 سانتی متر با رنگ سفید و یا سفارشی از مواد اولیه درجه یک و غیر بازیافتی از جنس پلی پروپیلن (Polypropylene) یا ای بی اس (Acrylonitrile butadiene styrene) درجه یک ساخته می شود و دارای مقاومت و استحکام بالایی در برابر سخت ترین شرایط آب و هوایی (تابش نور خورشید ، ضربه خوردن ، تردد بالا و …) دارند و از نظر محیطی استحکام بالایی دارند و مانع از پوسیدگی ، تغییر رنگ یا لایه لایه شدن را دارا هستند .

حتی در برابر ضربات مکرر با چکش سنگین نیز ظاهر خود را حفظ می کند. همچنین گریل های استخری در برابر خرد شدن و ترک در برابر تابش نور خورشید و اشعه یو وی (Ultraviolet) ، خوردگی بر اثر استفاده از شوینده ها و مواد اسیدی داراند و در صورت برخورد با مواد شیمیایی سخت مانند کلر (pool chlorine) بدون تغییر در رنگ و شکل باقی می ماند. علاوه بر این، گریل استخر در برابر تابش نور خورشید و یا تابش یو وی مقاومت می کند و مات یا کدر نمی شوند.

در متن بالا به استاندارد های کلی که در روند تولید گریل استخر باید توجه شود اشاره کردیم . اما حال با توجه به کانال طراحی و ساخته شده دور استخر ، جکوزی و یا حوضچه آب سرد میپردازیم. همانطور که پیش تر اشاره شد کانال های ساخته شد در دور استخر ها عمدتا به شکل هندسی مستطیل و از زاویه های راست برخوردار هستند که همین موجب می شود تا انتخاب گریل متناسب با این نوع جوب بسیار راحت تر و همچنین روش نصب گریل استخر در این نوع از جوب های سنتی در مقایسه با دیگر اشکال هندسی استفاده شده در جکوزی ها بسیار ساده تر و سریعتر باشند.

امروزه و با پیشرفت روز افزون علم و فنون مهندسی و ترکیب آن با هنر و طراحی ، جوب های سنتی که پیش تر با سنگ و کاشی می ساختند جای خود را به کانال های از پیش ساخته شده که به آن ها گاتر می گویند دادند و انواع مختلفی دارند که جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به نصب گاتر و انواع گاتر به مقال های مربوطه مراجعه فرمایید. قابل ذکر است که گاتر ها از لحاظ آب بندی ، هزینه و زمان ساخت بسیار به صرفه تر هستند . اما هنوزه با توجه به طیف گسترده در ابعاد ، رنگ بندی و مواد تشکیل دهنده گریل های استخری ، جوب های سنتی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند .

 

گریل استخر خرید گریل استخر خرید گریل استخر ارزان خرید گریل مشهد

 

روش ساخت جوب برای اجرای گریل استخر :

ابتدا با توجه به ابعاد استخر عرض ، ارتفاع و طول جوب مورد نظر در کنار استخر و یا جکوزی را تعیین کرده و سپس به صورت سنتی (ماسونری) با سنگ و سرامیک را طراحی و کف و دیواره آن را می سازیم و به سمت خروجی فاضلاب تعبیه شده شیب می دهیم تا آب به صورت کامل در کمترین زمان ممکن تخلیه شود (در این روش به صورت سنتی احتمال شکستن و کدر شدن کاشی بسیار بالا هست از این رو از پیشنهاد ما استفاده از کانال پیش ساخته هدایت آب های سطحی , گاتر جایگزین سنگ وکاشی بدنه شده است استفاده شود)

با توجه به طول و عرض استخر مورد نظر عرض جوب های سنتی معمولا از 10 یا 14 سانتیمتر به بالا میباشد تا جواب گوی حجم آب سر ریز استخر بر اثر شیرجه زدن و ریختن آب از بدن ورزشکاران هنگام خروج از استخر می شود تا دچار بروز مشکل نشود.

بعد از ساخت جوب با سنگ و کاشی و رعایت شیب بندی آن به سمت کفشور و همچنین آب بند کردن تمامی جوب با سیمان و قیر گونی باید برای جوب خود نبشی متناسب با گریل خریداری شده طراحی و تعبیه کرد که ارتفاع و عرض قسمت نشیمنگاه آن به صورت استاندارد باید حداقل 1 تا 2 سانتی در نظر بگیریم به این علت که عمدتا ارتفاع تمامی گریل های تولید شده 2 سانتی متر و بعضا تا 2.5 سانتیمتر ارتفاع دارند ، تا بتوانیم گریل استخر خود راه بر روی نبشی قرار داده و از آن استفاده کنیم. در روش نصب گریل استخر اگر نبشی قرار ندهیم گریل داخل جوب می افتد و کارایی ندارد.

اما اگر به جای استفاده از جوب سنتی از کانال های از پیش ساخته هدایت آب های سطحی استفاده میکنید باید بدانید که برای نصب گاتر استخر باید ابتدا محل مورد نظر خود را مشخص نموده و با توجه به عرض و ارتفاع گاتر خود حفاری را انجام داده و گاتر را در آن محل که متشکل از بتن هست غرق میکنیم تا بصورت تراز با سنگ یا سرامیک کف قرار گیرد ، سپس با استفاده از ته بند و اتصال های خروجی از کف ، نصب گاتر خود را تکمیل میکنیم.

 

روش نصب گاتر گاتر گاتر ارزان

 

گریل استخر چیست و از چه جنسی تولید می شوند و در خرید گریل استخر به چه مواردی باید توجه داشت ؟

گریل استخر یک نوع گریتینگ یا درپوش می باشد که عمدتا از جنس پلی پروپیلن (Polypropylene) یا ای بی اس (Acrylonitrile butadiene styrene) در ابعاد و اشکال مختلفی طراحی و تولید می شوند که روی نبشی جوب از پیش ساخته شده (ماسونری ، از جنس سنگ و کاشی و …) قرار میگیرند و برای جمع آوری و هدایت هرچه بهتر آب های سر ریز دور استخر ها و جکوزی و فضاهای مختلف مانند اماکن ورزشی و … استفاده می شود.

گریل های استخری با توجه به نوع و محل استفاده از مواد اولیه متفاوت مانند پلی پروپیلن (PP) و یا ای بی اس (ABS) تولید می شوند و همچنین با توجه به استخر محل اجرا از شیوه های مختلفی برخوردار هستند که به آن ها می پردازیم.

گریل های استخری با توجه به محل استفاده به دو گروه گریل استخر محیط باز و گریل استخر محیط سرپوشیده تقسیم می شوند که هرکدام ویژگی مورد نظر خود را دارند. گریل های مختص به محیط باز عمدتا از جنس ای بی اس و گریل های محیط سرپوشیده از جنس پلی پروپیلن درجه یک می باشند ، البته شایان ذکر است که گریل های استخر با جنس اس بی اس هم قابلیت استفاده در محوطه سرپوشیده را دارند.

 

روش نصب گریل استخر گریل استخر ارزان خرید گریل استخر قیمت گریل استخر

چه نوع گریلی برای فضا و ابعاد استخر شما مناسب است :

همان طور که پیش تر در متن بالا توضیح دادیم ، گریل های استخری از دو جنس پلی پروپیلن و ای بی اس تولید می شوند ، اما حال با توجه به فضا و شکل ظاهری استخر شما چه نوع گریل استخری مناسب تر می باشد ؟

 • گریل های استخری تک پین (تک پل) با جنس پلی پروپیلن (مخصوص فضای سرپوشیده) یا ای بی اس (مخصوص فضای باز) با ساختار منحنی و یا صاف می باشند ، به این علت که این نوع از گریل های تولیدی با ساختار تک پین قابلیت نصب و اجرا به صورت نیم دایره ای و دایره ای و چرخشی را دارند که مناسب استفاده در استخر های شنا با زاویه ی غیر از 90 درجه می باشند.
 • گریل های استخری دو یا سه پین (دو یا سه پل) با جنس پلی پروپیلن (مخصوص فضای سرپوشیده) یا ای بی اس (مخصوص فضای باز) با ساختار صاف می باشند ، به این علت که این نوع از گریل های تولیدی با ساختار دو یا سه پین قابلیت نصب و اجرا فقط به صورت صاف و نود درجه را دارند و قابلیت چرخش در زاویه ی کمتر از 90 درجه به صورت منحنی یا نیم دایره را ندارند.

خرید گریل استخر مناسب با استخر و جکوزی های دارای انحنا :

 

 روش نصب گریل استخر فنری :

گریل استخری فنری در عرض های 18 ، 20 ، 25 و 30 سانتی متر تولید میشوند که به علت دارا بودن مواد درجه یک از جنس ای بی اس (ABS) مناسب استفاده در فضای سرپوشیده و باز (Outdoor) با ساختار منحنی یا بدون انحنا را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها در رنگ سفید تولید می شوند و مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود ، البته قابل ذکر است که این دسته از گریل های تولیدی را می توان به رنگ درخواستی شما عزیزان تولید نمود .

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

روش نصب گریل استخر استپدار :

گریل استخری استپدار در عرض های 18 ، 20 و 30 سانتیمتر تولید می شوند که به علت دارا بودن مواد پلی پروپیلنی درجه یک مناسب استفاده در فضای سرپوشیده با ساختار منحنی را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها در رنگ سفید با دانه های آبی (استپ) تولید می شوند و به علت آجدار بودن مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود.

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

روش نصب گریل استخر موج :

گریل استخری موج در عرض های 14 ، 18 ، 20 ، 25 و 30 سانتیمتر تولید می شوند که به علت دارا بودن مواد پلی پروپیلنی درجه یک مناسب استفاده در فضای سرپوشیده با ساختار منحنی و صاف را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها در رنگ سفید با شیارهای مورب تولید می شوند و به علت آجدار بودن مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود.

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

روش نصب گریل استخر پولکی :

گریل استخری پولکی در عرض های 18 و 20 سانتی متر تولید میشوند که به علت دارا بودن مواد درجه یک از جنس ای بی اس (ABS) مناسب استفاده در فضای سرپوشیده و باز (Outdoor) با ساختار منحنی یا بدون انحنا را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها با رنگ پولک های سفارشی (سفید ، آبی روشن و تیره) تولید می شوند و مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود ،

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

روش نصب گریل استخر شانه ای :

گریل استخری شانه ای در عرض های 18 و 20  سانتیمتر تولید می شوند که به علت دارا بودن مواد پلی پروپیلنی درجه یک مناسب استفاده در فضای سرپوشیده با ساختار منحنی و صاف را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها در رنگ سفید با شبکه هایی به صورت زیگزاگی برای عبور هرچه بهتر آب از خود تولید می شوند که مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود.

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

روش نصب گریل استخر نگین :

گیل استخری نگین در عرض های 18 ، 20 سانتیمتر تولید می شوند که به علت دارا بودن مواد پلی پروپیلنی درجه یک مناسب استفاده در فضای سرپوشیده با ساختار منحنی و صاف را دارند (به علت تک پین بودن) . این دسته از گریل ها در رنگ سفید به همراه استپ (سفید) تولید می شوند و به علت آجدار بودن مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود.

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

خرید گریل استخر مناسب با استخر و جکوزی های بدون انحنا :

 

روش نصب گریل استخر دو پین و سه پین :

گریل استخری دو پین و سه پین در عرض های 14 ، 18 ، 20 ، 25 و 30 سانتیمتر تولید میشوند که به علت دارا بودن مواد پلی پروپیلنی مناسب استفاده در فضای سرپوشیده با ساختار بدون انحنا را دارند. این دسته از گریل ها در رنگ سفید تولید می شوند و به علت آجدار بودن مانع از سر خوردن افراد در هنگام تردد در کنار استخر و یا جکوزی می شود.

 

گریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهرانگریل استخر خرید گریل استخر گریل ارزان خرید گریل مشهد خرید گریل تهران

 

ویدیو آموزشی جهت نصب گریل استخر :

 

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

 

10 دیدگاه در “2 روش نصب گریل استخر + گریل مناسب برای هر فضا

 1. sara گفت:

  ممنون از مقاله کامل شما

 2. آرمان سیفی گفت:

  بسیار عالی بود
  با کمک این بلاگ گریل استخر خود را به درستی نصب کردم

  1. پرشین گاتر گفت:

   ممنون از توجه شما

 3. آرمان سیفی گفت:

  بسیار عالی بود
  با کمک این بلاگ گریل استخر خود را به درستی نصب و اجرا کردم

  1. پرشین گاتر گفت:

   سپاس از توجه شما

 4. مجید زمانی گفت:

  از خرید خود بسیار راضی بودم
  کیفیت درجه 1 بود
  ممنون

  1. پرشین گاتر گفت:

   خواهش میکنم
   ممنون از شما

 5. عالیه خداوندی گفت:

  عالی

 6. سمیه باقری گفت:

  گریل ها عالی

  1. پرشین گاتر گفت:

   ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *