گاتر

نصب گاتر , کانال پیش ساخته +2 روش نصب

انواع گاتر

 در این مقاله به طور کامل به نصب گاتر , کانال پیش ساخته اشاره خواهیم کرد , امید است با مطالعه این قسمتی گوشه ای از ابهامات و سوالات شما عزیزان برطرف شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات تولیدی شرکت ساختمانی پرشین به قسمت فروشگاه سایت مراجعه فرمایید.

گاتر : گاتر به کانال پیش ساخته هدایت آبهای سطحی جوی و آبراه ه­ای پیش ساخته از جنس پلاستیک، استنلس استیل و یا بتن پلیمری بوده که جهت جمع آوری آبهای سطحی در محیط­های مختلف از جمله پارکینگ، خیابان های شهری، بزرگراه­ ها ، فرودگاه ­ها ، بنادر ، موتورخانه ، کف سوله کارخانجات، آشپزخانه صنعتی، دور استخر، بام، تراس، کارواش ، سرویس بهداشتی و …استفاده می­ شود گاتر میگویند .

برای معرفی هرچه بهتر انواع گاتر و آشنایی تخصصی با هریک از محصولات گاتر و نصب گاتر با ما در این مقاله همراه باشید. بطور خلاصه برای معرفی انواه گاتر میتوان به گاتر های پلی آمید , چدنی , پلی پروپیلن و گاتر فلزی اشاره کرد.

با کمک این متن میتوانید به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام کنید.

قیمت گاتر یا کانال هدایت آب به موارد بسیاری از جمله جنس و ساختار درپوش بستگی دارد.

گریل نیز درپوش این کانال هاست که بسته به نوع کاربری و محل استفاده از گاتر می­تواند انواع مختلفی داشته باشد. در گذشته این مسیرهای آب در محیط­های ساختمانی با استفاده از سنگ، سرامیک و یا ملات و بتن ساخته می­شد که علاوه طولانی بودن زمان ساخت، فاقد کیفیت لازم بودند و نظافت آنها بسیار مشکل بود.

در گذشته زمانی که گاتر طراحی و تولید نشده بود , برای جمع آوری و هدایت آبهای سر ریز استخر و یا منازل از گریل استخر استفاده میکردند . روش نصب گریل استخر به این شکل است که ابتدا با سنگ و یا سرامیک جوب هایی طراحی و ساخته میشد که در عرض های استاندارد 14 , 18 , 20 , 25 , 30 سانت و با ساخت نبشی میتوان گریل استخر را نصب و روی آن قرار داد که البته این روش در حال حاضر با معرفی شدن گاتر تا حدود زیادی از جوب های سنتی یا ماسونری به علت استحکام و عدم آب بندی درست تا حد زیادی با گاتر جایگزین شدند .

یکی از دلایل جایگزینی گاتر با گریل میتوان به روش نصب گاتر نیز اشاره نمود که در مقایسه با روش نصب گریل استخر بسیار ساده , نصب گاتر آسان و به صرفه میباشد و از جهت آب بندی نسبت به جوب های سنتی بسیار قابل اعتماد تر میباشد.

البته امروزه به علت تفاوت گریل استخر در عرض و طراحی آن , خرید گریل استخر پا برجا میباشد و برای ساخت استخر از موارد ضروری میباشد.

پله استخر هم از مواردی میباشد که در کنار گریل استخر برای زیبا دادن هرچه زیبای محیط استخر کمک شایانی میکند .

نصب گاتر

گاتر و کانال جوی و آبراه ه­ای پیش ساخته از جنس پلاستیک، استنلس استیل و یا بتن پلیمری بوده که جهت جمع آوری آب­های سطحی در محیط­های مختلف از جمله پارکینگ، خیابان های شهری، بزرگراه­ ها ،فرودگاه ­ها ، بنادر ، موتورخانه ، کف سوله کارخانجات، آشپزخانه صنعتی، دور استخر، بام، تراس، کارواش، سرویس بهداشتی و …استفاده می­ شود. گریل نیز درپوش این کانال هاست که بسته به نوع کاربری و محل استفاده از گاتر می­تواند انواع مختلفی داشته باشد.

در گذشته این مسیرهای آب در محیط­های ساختمانی با استفاده از سنگ، سرامیک و یا ملات و بتن ساخته می­شد که علاوه طولانی بودن زمان ساخت، فاقد کیفیت لازم بودند ونظافت آنها بسیار مشکل بود. همچنین درپوش­های این کانال ها اغلب سنگ های برش خورده یا سوراخکاری شده یا درپوش های آهنی بودند که به دلیل ساخت غیر اصولی دچار شکستگی و  تخریب می­شدند. حال با توجه به تنوع و کثرت برندها و مدل­های کانال­های موجود در بازار کشور، کدام کانال و درپوش  جوابگوی نیازهای ما خواهد بود و کانال پیش ساخته­ی مناسب چه ویژگی­های باید داشته باشد؟ در ادامه مقاله ما قصد داریم راهنمای جامعی برای انتخاب گاتر مناسب برای شما کاربر عزیز ارائه دهیم.

نصب گاتر

آیا نصب گاتر به تخصص خاصی نیاز دارد ؟

 نصب کانال های پیش ساخته بسیار ساده بوده و در مرحله کف سازی به راحتی امکان پذیر است . برای نصب کانال ابتدا یک شیار با ابعاد بزرگ تر از خود کانال حفر میشود. ابعاد شیار بستگی به ابعاد بتن اطراف کانال با توجه به اسکچ نصب کانال مورد استفاده دارد.

لازم به ذکر است کلیه کانال ها می بایست در داخل بتن کار شوند به صورتی که کف و دو طرف کانال کاملاً با بتن پر شود . عیار و ابعاد بتن اطراف کانال در کلاس های مقاومت وزنی مختلف متفاوت است . پس از کندن شیار میبایست خروجی ها روی کانال از محل های مشخص ایجاد شوند و قطعات و اتصالات مربوطه روی کانال نصب گردد.

سپس پس از کشیدن ریسمان در طول مورد نظر و مشخص کردن تراز سطح کانال بتن کف ریخته شده و کانال در آن جاگذاری گردد. سپس کانال توسط ضربه ی چکش پلاستیکی در بتن کف فرو می رود تا تراز مورد نظر حاصل شود .

لازم به ذکر است در مورد کانال های پیش ساخته به دلیل صیقلی بودن کف و دیواره های داخلی، همچنین امکان تعبیه ی خروجی های متعدد در طول های کوچک نیاز به شیب بندی طولی نداریم.پس از تراز شدن کانال بتن اطراف ریخته میشود به طوری که تمام برجستگی و فرورفتگی های دیواره های خارجی کانال با بتن پر شود سپس در مرحله ی نهایی کف-سازی انجام میگیرد.

نکاتی در مورد نصب :

 • کف تمام شده می بایست ۳ تا ۵ میلیمتر از سطح درپوش بالاتر باشد.
 • در زمان بتن ریزی حتماً باید درپوش ها در جای خود قرار گرفته باشند

فایل نوش نصب و اجرای کانال پیش ساخته گاتر :

گاتر

 

گاتر

 

نصب گاتر

نصب کانال پیش ساخته در بام و تراس :

استفاده از کانال پیش ساخته در بام و تراس ساختمان ها نقش مهمی در پایین آمدنِ حجمِ پوکه ریزی و در نهایت وزنِ سقف ساختمان دارد. چرا که وقتی از کفشور نقطه ای برای جمع آوری آب در بام یا تراس استفاده می کنیم، شیب بندی ها پیچیده و در نهایت حجم کف سازی بیشتر خواهد بود. اما وقتی از سیستم خطی بهره می بریم،

علاوه بر کاهش خطر گرفتگی لوله ها، شیب بندی آسان تری نیز داریم. در خصوص نحوۀ نصب انواع کانال پیش ساخته در بام و تراس این سوال مطرح می شود که ایزولاسیون سقف، چطور به کانال متصل می شود. در پاسخ به این سوال باید گفت بسته به کفِ تمام شده در بام یا تراس اعم از اینکه جنس سطح، سنگ و سرامیک یا خودِ ایزولاسیون به عنوان کف سازی نهایی باشد، نصب متفاوتی داریم.

در تصویر زیر روشهای صحیح و غلطِ اجرای ایزولاسیون هنگام استفاده از کانالهای پیش ساخته هدایت آب را مشاهده می فرمایید:

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

6 دیدگاه در “نصب گاتر , کانال پیش ساخته +2 روش نصب

 1. شقایق منصوری گفت:

  شما غیر از تولید کار نصب هم انجام میدید؟

  1. Admin-2 گفت:

   برای اطلاعات بیشتر با قسمت فروش تماس بگیرید باتشکر

 2. افشین عباسی گفت:

  گاتر با ابعاد سفارشی هم تولید میکنید؟
  طول 3 متر با عرض 30 سانت

  1. Admin-2 گفت:

   طبق ابعاد استاندارد گاتر ها با نهایت عرض 20 و طول 100 سانت تولید میشوند

 3. کریم بیگی گفت:

  ممنون بابت توضیحات جامع و کامل شما

  1. Admin-2 گفت:

   ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال فوری به سراسر ایران
پشتیبانی 24 ساعته
تضمین اصالت کالا
پرداخت 100% امن
سبد خرید
سایدبار
×