تجهیزات آبی, گاتر

انواع گاتر + نوع کاربری و محل اجرا

انواع گاتر

انواع گاتر

انواع گاتر (کانال پیش ساخته) از نظر جنس درپوش و نوع کاربری دسته بندی می شوند ، که این دسته بندی ها شامل گاتر مخفی ، گاتر پارگینگی ، گاتر سوله ، گاتر آشپزخانه صنعتی ، گاتر استخر ، گاتر حیاط و روف گاردن می باشند که هر کدام از آن ها با توجه به نوع و محل استفاده در ابعاد مختلفی تولید می شوند که در ادامه مقاله به معرفی هر کدام به صورت جداگانه و تخصصی می پردازیم .

محل استفاده انواع گاتر و نوع کاربری

گاتر ها با توجه به جنس بدنه یا درپوش آن ها و جنس آن در 6 دسته طبقه بندی  می شوند  که در این بخش از مقاله به معرفی تخصصی انواع گاتر جهت کاربری صحیح و کاهش هزینه ها عمرانی و محل استفاده دقیق هر یک از آن ها اشاره می شود .

1 – گاتر استخر

انواع گاتر استخر با توجه به ابعاد استخر مناسب استخر با محوطه سرپوشیده و فضای باز که عمدتا از ، گاتر ای بی اس ، گاتر استیل ، پلی پروپیلن و گاتر مخفی می باشند ، همچنین می توان از گاتر های نام برده ، دور جکوزی هم استفاده کرد . جهت کسب اطلاعات دقیق درمورد گاتر مخصوص استخر می توانید به مقاله مرتبط با خرید گاتر استخر مراجعه فرمایید .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

 

2 – گاتر آشپزخانه صنعتی

انواع گاتر مورد استفاده در آشپزخانه صنعتی ، به علت مسائل بهداشتی و مقاومت در برابر مواد اسیدی باید درپوش آن از جنس استیل یا پلی پروپیلن رنگ سفید باشد که در برابر انواع شوینده و مواد اسیدی مقاومت کافی داشته باشد . جهت کسب اطلاعات فنی درمورد گاتر آشپزخانه صنعت می توانید به مقاله مرتبط با گاتر آشپزخانه صنعتی مراجعه کنید تا به درستی ، طبق نیاز پروژه گاتر مورد نظر خود را خریداری کنید .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

 

3 – گاتر پارکینگی

انواع گاتر مورد استفاده در پایین رمپ پارکینگ به علت ضربه ی مداوم لاستیک ماشین بهتر است از گاتر چدنی و در محوطه داخلی پارکینگ که ماشین های سواری فقط از روی آن تردد دارند می توان از گاتر پلی آمید تقویت شده استفاده کرد که با توجه به داشتن کلاس وزنی C250 ، مطابق با استاندارد EN1433 روز اروپا مناسب ترین گزینه هستند .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

 

4 – گاتر حیاط و گاتر روف گاردن

انواع گاتر مورد استفاده در حیاط و روف گاردن سرپوشیده ، عمدتا گاتر پلی پروپیلن و گاتر استیل می باشند همچنین برای محوطه بیرونی که در معرض تابش نور خورشید است از گاتر ای بی اس استفاده می شود .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

 

5 – گاتر سوله و کارخانه

برای استفاده انواع گاتر در انواع کارخانجات و سوله های تولید از گاتر چدنی ، گاتر گاوانیزه مشبک و پلی آمید به علت استحکام بسیار بالا در برابر تردد لیفتراک و ماشین های سنگین استفاده می شود .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

 

6 – گاتر مخفی

گاتر مخفی (Hidden slot drain) ، به نوعی گاتر از جنس پلی پروپیلن گفته می شود که به صورت کامل در زیر سنگ یا سرامیک کف اجرا می شود که جمع آوری آب در آن به صورت خطی در راستای طول گاتر بوده و این امر توسط شیار 8 میلیمتری تعبیه شده روی درپوش گاتر مخفی انجام می شود .

به این صورت است که آب ناشی از شست و شو یا آب سر ریز محوطه از طریق شیار 8 میلیمتری به داخل بدنه گاتر ریخته و سپس از طریق لوله فاضلاب خارج می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید به مقاله گاتر مخفی مراجعه فرمایید و یا جهت ثبت سفارش با کارشناسان فروش ما در بخش تماس با ما در ارتباط باشید .

 

انواع گاتر

انواع گاتر

انواع گاتر بر اساس جنس

گاتر ها با توجه به جنس درپوش به 6 دسته تقسیم می شوند که هر نوع مختص به فضای خاص خود می باشند ، که جهت خرید گاتر باید به آن توجه ویژه ای داشت ، در ادامه به معرفی کامل این 6 محصول تولیدی پرشین گاتر می پردازیم .

1 – گاتر استیل

گاتر استیل (Steel drainage channel) با درپوش استیل برای هدایت و جمع آوری آب ناشی از تخلیه دیگ و قابلمه در هنگام شست و شو و نظافت کف انواع آشپزخانه های صنعتی و نیمه صنعتی کاربرد دارند . گاتر استیل با ابعاد و اندازه های متفاوت و همچنین ضخامت ورق استیل با آلیاژ 304 به صورت سفارشی قابل طراحی و تولید می باشند . جهت کسب اطلاعات فنی دقیق درمورد انواع گاتر استیل و درپوش استیل به بلاگ گاتر استیل مراجعه فرمایید .

 

انواع گاتر

 

2 – گاتر چدنی

گاتر چدنی به نوعی از گاتر ها گفته می شود که درپوش آن از جنس چدن در عرض های 13 و 20 سانتیمتر ، در دو طرح شیار دار و یا مشبک می باشند که به علت مقاومت بالا در برابر تردد های سنگین و نیمه سنگین در فضا هایی که نیاز به استحکام وزنی بالا داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

البته قابل ذکر است که بدنه گاتر  چدنی همانند مابقی گاتر ها از جنس پلی پروپیلن می باشد و فقط درپوش یا همان شبکه ای که به صورت شیار دار یا مشبک روی کانال قرار می گیرد از جنس چدن می باشد . برای کسب اطلاعات کافی در مورد انواع گاتر چدنی به هنگام خرید به مقاله گاتر چدنی مراجعه کنید .

 

انواع گاتر

 

3 – گاتر پلی آمید

گاتر پلی آمید به نوعی از گاتر پیش ساخته با جنس درپوش پلی آمید تقویت شده می گویند که طبق استاندار جهانی EN1433 در دسته ی کلاس مقاوتی C250 قرار می گیرند و استحکام کافی جهت عبور و مرور انواع وسایل نقلیه نیمه سنگین و سنگین در کف انواع سوله و کارخانجات و همچین اجرا در محیط اسیدی را دارند . برای اطلاع از قیمت و خرید این محصول به مقاله گاتر پلی آمید مراجعه کنید .

 

انواع گاتر

 

4 – گاتر ای بی اس

گاتر ای بی اس نوعی از گاتر های پیش ساخته می باشد که با توجه به دارا بودن مواد آنتی یو وی ، مقاومت کامل در برابر زرد شدن یا تغییر حالت را دارند و همین امر باعث می شود تا بهترین گزینه برای اجرا در محوطه باز ، مانند دور استخر های داخل حیاط ، تراس یا روف گاردن هستند . جهت کسب اطلاعات از قیمت و رنگ بندی این نوع کانال به مقاله گاتر ای بی اس مراجعه فرمایید .

 

انواع گاتر

 

5 – گاتر پلی پروپیلن

گاتر با درپوش پلی پروپیلن را می توان جزو پر فروش ترین و محبوب ترین گاتر های تولیدی پرشین گاتر نام برد ، به این خاطر که گاتر های این دسته در مقایسه با مابقی گاتر ها از بیشترین تنوع در طیف رنگی و ابعاد برخوردار هستند ، گاتر پلی پروپیلن از جمله مقاوم ترین گاتر در دسته بندی کلاس وزنی A15 قرار می گیرند و تا وزن 250 کیلوگرم استحکام دارند ، جهت کسب اطلاعات کامل در مورد طیف گسترده انواع گاتر در این دسته بندی فقط کافیست به مقاله گاتر پلی آمید مراجعه کنید .

6 – گاتر گالوانیزه

گاتر با درپوش گالوانیزه در دو مدل درپوش و با توجه به محل استفاده و کاربری تولید می شوند ، درپوش گالوانیزه شیار دار عموما مختص به فضاهای کم تردد و یا با تردد نفر مناسب هستند این نوع گاتر با درپوش شیار دار با ضخامت ورق 1.5 میلیمتر در دسته بندی کلاس وزنی A15 قرار می گیرند ، از طرفی دیگر مدل مشبک آن که به گریتینگ گالوانیزه معروف هستند مناسب فضاهای صنعتی با تردد سنگین می باشند که با توجه به نوع کاربری در دسته بندی کلاس وزنی C250 جای می گیرند ، از این رو جهت مطلع شدن از انواع درپوش های گالوانیزه به مقاله گاتر گالوانیزه مراجعه فرمایید .

 

انواع گاتر پیش ساخته از نظر مقاومت وزنی :

بر اساس استاندارد EN1433 اروپا گاترهای پیش ساخته به سه دسته طبقه بندی می شوند. در این بخش این دسته بندی های انواع گاتر و کاربرد هر یک از آن ها می پردازیم

1 – کلاس مقاومت وزنی A15 (تردد نفر) :

گاتر های پیش ساخته دسته بندی شده در این کلاس با مقاومت وزنی تا 150 کیلوگرم استحکام دارند و برای محوطه با تردد عابر پیاده در ساختمان های مسکونی کاربرد دارند ، مانند بام، تراس، روف گاردن ، موتور خانه ، سرویس بهداشتی، استخر می توان اشاره کرد .

2 – کلاس مقاومت وزنی B125 (تردد سواری ) :

این کلاس مقاومتی تحمل وزن اتومبیل سواری را دارا است . از این گاتر برای پارکینگ های مسکونی یا کارخانه هایی که تردد لیفتراک های سبک با چرخ باد شده دارند از این کلاس مقاومتی می توان استفاده نمود. همچنین مدل های پلی آمید تقویت شده این کلاس برای فضاهای صنعتی که خورندگی بالایی دارند مثل آشپزخانه های صنعتی ، رستوران ها، همچنین بخش هایی از ساختمان که در معرض تابش شدید نور خورشید و نقاط گرمسیر با درصد رطوبت بالا مناسب هستند .

3 – کلاس مقاومت وزنی C250 (تردد ماشین آلات سنگین) :

این کلاس مقاومت وزنی برای رمپ ورودی پارکینگ ها و فضاهای صنعتی مناسب است. گاترهای کلاس C250 تا بیست و پنج تن تحمل بار به ازای محور تایر باد شده دارند. کلاس C250-HD نیز به گاترهای با لبه ی فلزی گفته می شود که برای فضاهای شهری مناسب هستند و مقاومت بالاتری نسبت به گاتر های C250 معمولی دارند.

 

انواع گاتر پیش ساخته از نظر ابعاد

گاتر های پیش ساخته با توجه به محل کاربری و نوع استفاده در ابعاد مختلفی تولید می شوند که به شرح زیر می باشند

 • ابعاد 5*10 سانتیمتر
 • ابعاد 6*13 سانتیمتر
 • ابعاد 8.5*13 سانتیمتر
 • ابعاد 11*13 سانتیمتر
 • ابعاد 14*20 سانتیمتر
 • ابعاد 16*20 سانتیمتر

در هنگام انتخاب سایز گاتر یا کانال پیش ساخته به این نکته توجه داشته باشید که به طور کلی بدنه ی آن ها از جنس پلاستیک ساخته می شود به دلیل صیقلی بودن کف و دیواره ها می توانند آب را با سرعت بیشتری و در مدت زمان کمتری تخلیه کنند. در نتیجه در هنگام طراحی سایز گاتر 2/3 گاتر های سنتی ساخته شده از سنگ یا بتن در نظر گرفته می شود. برای پارکینگ ها معمولا عرض 13 یا 20 سانتیمتر کفایت می کند. طول گاتر های پیش ساخته معمولاً 50 یا 100 سانتیمتر می باشد که به صورت قطعه قطعه در طول دلخواه قابل افزایش هستند.

 

انواع گاتر پیش ساخته از نظر جنس

بدنه ی تمامی گاتر های پیش ساخته از جنس پلی پروپیلن یا PVC ساخته می شود. در بعضی از مدل ها یک لبه ی آهنی به عنوان محافظ در دو طرف گاتر و بخش نشیمن درپوش نصب می شود. اما جنس درپوش ها می تواند با توجه به کاربری پروژه پلاستیکی یا فلزی باشد. انواع گاتر پیش ساخته از نظر جنس درپوش عبارتند از

 • گاتر ای بی اس (ABS)
 • گاتر پلی پروپیلن (PP)
 • گاتر پلی آمید (PA)
 • گاتر استیل (Steel)
 • گاتر گالوانیزه (Galvanized iron)
 • گاتر چدنی (Cast iron)

 

انواع گاتر پیش ساخته از نظر کاربری

بعد از انتخاب کلاس مقاومت وزنی و ابعاد مورد نیاز برای گاتر پیش ساخته، نوبت به انتخاب جنس درپوش می رسد. در انتخاب درپوش پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می شود. از جمله این پارامترها می توان به معماری فضا و انتخاب رنگ و شکل درپوش متناسب با فضای مورد نظر اشاره نمود.

نکته ی دیگری نیز که باید در نظر داشت بحث خورندگی است. در محیطی که کف با مواد اسیدی شستشو می شود حتماً باید از درپوش های پلی آمید یا استیل استفاده نمود. نوع دیگری از گاتر پیش ساخته نیز برای لبه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودان تولید می شود که بدون درپوش می باشد و برای جمع آوری آب باران در ساختمان های ویلایی یا سوله کارخانجات کاربرد دارد.

روش نصب انواع گاتر

روش نصب گاتر در مدل های مختلف کانال های پیش ساخته آب با توجه به ابعاد کانال ، محل مورد استفاده و مقاومت وزنی مورد نیاز، نحوه کف سازی ، جنس کف تمام شده، محدودیت های کف سازی، محل و سایز قرارگیری لوله های خروجی و پارامترهای دیگر بسیاری، می تواند متفاوت باشد.

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

42 دیدگاه در “انواع گاتر + نوع کاربری و محل اجرا

 1. Hello to every one, the contents present at this site are
  really awesome for people experience, well, keep up
  the nice work fellows.

 2. شایان عباسی گفت:

  بسیار مفید و کاربردی

  1. Admin-2 گفت:

   ممنون از شما

 3. محمد بیگی گفت:

  گاتر ها با کیفیت عالی و به موقع به دستم رسید
  ممنونم

  1. Admin-2 گفت:

   تشکر از خرید و اعتماد شما

 4. پوریا صالحی گفت:

  ممنون از اطلاعات دقیقتون
  آیا گاتر با ابعاد درخواستی هم میسازید؟

  1. Admin-2 گفت:

   گاتر ها در عرض های 10 و 13 و 20 با ارتفاع های 5 و 6 و 8.5 و 16 سانت موجود میباشند
   درپوش استیل با طرح لیزری قابل ساخت به ابعاد سفارشی شما میباشد

 5. زهره خورشیدی گفت:

  فرق استیل 304 و 316 در چیه

  1. Admin-2 گفت:

   در مقدار خلوص آلیاژ آن میباشد 316 مرغوب تر و گران تر است

 6. alisadeghii گفت:

  ممنون از سایت خوبتون
  خیلی دقیق و با جزییات راهنماییم کردن

  1. پرشین گاتر گفت:

   سپاس از توجه شما

 7. samsaberii گفت:

  به موقع رسید
  کیفیت عالی بود

  1. پرشین گاتر گفت:

   بززگوارید

 8. alibegherii گفت:

  ersal baray armanestan darid?

  1. پرشین گاتر گفت:

   با کارشناسان ما (بخش صادرات در ارتباط باشید)

 9. یاسر گفت:

  بلاگ بسیار عالی بود
  تشکر

 10. saghiighasemi گفت:

  گاتر عرض 15 سانت با درپوش چدنی موجود دارید؟ یا میسازید؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   گاتر عرض 15 سانت به علت غیر استاندارد بودن قابل تولید نیستند
   اما گریتینگ چدنی عرض 15 سانت با ضخامن 2 یا 2.5 سانت موجود میباشد

 11. علی سوری گفت:

  گاتر سفارشی هم میسازید؟
  متراژ بالا

  1. پرشین گاتر گفت:

   سلام
   بله درپوش گاتر با جنس استیل و گالوانیزه گریتینگ سفارشی قابل ساخت میباشند

 12. ali taii گفت:

  گریتینگ گالوانیزه کیلویی چند حساب میکنید؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   وقت بخیر
   گریتینگ گالوانیزه بر اساس متر طول و عرص و سایز چشمه محاسبه میشوند

 13. رحمان1433 گفت:

  ممنونم از بلاگ فوق العادتون
  بسیار من را راهمایی کرد

  1. پرشین گاتر گفت:

   خواهش میکنم باعث افتخار مجموعه ما هست

 14. محمد باقری پور گفت:

  گریتینگ استیل با ابعاد 4*22*100 سانتی متر به تعداد 100 عدد میسازید؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   سلام بله
   برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی و فروش در تماس باشید

 15. صادق پیر دوست گفت:

  جنس بدنه گاتر ها چه جنسی میباشد؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   بدنه تمامی گاتر ها از جنس پلی پروپیلن درجه یک (غیر بازیافتی) در رنگ های مشکی و سفید و طوسی میباشد

 16. as گفت:

  سلام ممنون از مقاله جامع و کامل شما

  1. پرشین گاتر گفت:

   ممنون از توجه شما

 17. علی علوی گفت:

  گاتر چدنی عرض 30 با طول 15 سانتی متر هم تولید میکنید؟

 18. seyedijavad گفت:

  جنس استیل برای گاتر استیل 304 هست یا 316؟
  آیا 316 هم تولید دارین؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   سلام
   304 هستش

 19. sanafooladvandi گفت:

  ممنون از ارسال سریع و به موقع محصولات

 20. rezagh گفت:

  گاتر 3 متری هم دارین؟
  یکسره 3 متر

  1. پرشین گاتر گفت:

   به صورت 50 سانتی و 100 سانتی متری تولید میشوند

 21. علی شاکری گفت:

  توضیحات کامل و‌ عالی

  1. پرشین گاتر گفت:

   ممنون از توجه شما

 22. سامان اصلی گفت:

  گاتر استیل درجه ۱

  1. پرشین گاتر گفت:

   تشکر

 23. سهیل راستکار گفت:

  خیلی خوب

  1. پرشین گاتر گفت:

   ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *