گاتر

گاتر چدنی + 3 موارد استفاده

گاتر چدنی

گاتر چدنی

گاتر چدنی به نوعی از گاتر ها گفته می شود که درپوش آن از جنس چدن در عرض های 13 و 20 سانتیمتر ، در دو طرح شیار دار و یا مشبک می باشند که به علت مقاومت بالا در برابر تردد های سنگین و نیمه سنگین در فضا هایی که نیاز به استحکام وزنی بالا داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. البته قابل ذکر است که بدنه گاتر  چدنی همانند مابقی گاتر ها از جنس پلی پروپیلن می باشد و فقط درپوش یا همان شبکه ای که به صورت شیار دار یا مشبک روی کانال قرار می گیرد از جنس چدن می باشد.

 

گاتر چدنی

 

کلاس های وزنی گاتر چدنی بر اساس استحکام :

 1. B125 (تردد سبک)
 2. C250 (تردد نیمه سنگین)
 3. C250-HD (تردد سنگین)

در این بخش از مقاله به معرفی و توضیح کامل در مورد هر کدام از کلاس های مقاومت وزنی گاتر چدنی و محل استفاده آن به گفت و گو می پردازیم ، همانطور که پیش تر اشاره شد ، کلاس مقاومت وزنی B125 عمدتا برای کاربری هایی چون محوطه داخل پارکینگ های مسکونی (ویلا ، آپارتمان های شخصی و اداری) با تردد پایین کاربرد دارد. از طرفی دیگر گاتر چدنی در دسته بندی کلاس مقاومت وزنی C250 نیز می تواند در فضای داخلی پارکینگ های تجاری و پارکینگ مجتمع های مسکونی با پر تردد بالا مورد استفاده قرار گیرد.

کلاس مقاومت وزنی C250-HD برای ورودی محوطه پارکینگ، ابتدا و انتهای رمپ پارکینگ ، بخش هایی با تردد بالا و محوطه هایی با عبور و مرور ماشین سنگین کاربرد دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دسته بندی گاتر های پیش ساخته و نوع کاربری آن به مقاله ” انواع گاتر ” مراجعه فرمایید .

دسته بندی گاتر های چدنی بر اساس ابعاد :

به طور کلی گاتر های چدنی در 3 سایز و با توجه به نیاز پروژه و نوع کاربری طراحی و تولید می شوند :

 1. گاتر با درپوش چدنی در عرض 13 و ارتفاع 6 سانتیمتر (آبریز کم)
 2. گاتر با درپوش چدنی در عرض 13 و ارتفاع 8.5 سانتی متر (آبریز متوسط)
 3. گاتر با درپوش چدنی در عرض 20 و ارتفاع 16 سانتی متر در دو طرح شیار دار و مشبک (آبریز زیاد)

گاتر های چدنی با توجه به محیط و محل استفاده و نوع کاربری آن ها در ابعاد (طول ، عرض ، ارتفاع) متفاوتی طراحی و تولید می شوند ، برای مثال گاتر چدنی مورد استفاده در پایین رمپ پارکینگ به علت حجم آبریز بیشتر در هنگام شست و شوی حیاط و یا بارش برف و باران نیاز به ابعاد بزرگ تر نسبت به محوطه داخلی پارکینگ دارد ، که ابعاد گاتر چدنی تاثیر مستقیم بر قیمت گاتر چدنی دارد .

گاتر چدنی مورد استفاده در محوطه داخلی پارکینگ به علت حجم آبریز کم تر در مقایسه با ورودی رمپ پارکینگ معمولا از عرض و ارتفاع کم تری برخوردار می باشند ، برای مثال در پایین رمپ از گاتر با عرض 20 و ارتفاع 16 سانتیمتر و یا گاتر چدنی با عرض 13 و ارتفاع 8.5 استفاده می شود ، در صورتی که گاتر چدنی مورد نیاز در محوطه داخلی با عرض 13 و با ارتفاع 6 سانتی متر هستند .

جنس درپوش و بدنه گاتر چدنی از چیست ؟

درپوش گاتر چدنی همانطور که از نام آن مشخص است از جنس چدن (Cast iron) مرغوب در عرض های 13 و 20 سانتیمتر و ضخامت 2 سانتی متر در مدل شیار دار و مشبک برای ریزش هرچه بهتر آب به داخل کانال و هدایت آن به سمت فاضلاب می باشد .

بدنه گاتر همانند تمامی گاتر ها از جنس پلی پروپیلن درجه یک و غیر بازیافتی می باشد که دارای جنس صاف و سطح داخلی صیقلی جهت عبور و هدایت سیالات ریخته شده داخل کانال به سمت فاضلاب می باشد . بدنه گاتر در دو رنگ مشکی و طوسی تولید می شوند که در قیمت آن تاثیری ندارد .

3 موارد استفاده از گاتر با درپوش چدنی :

 1. مورد اول جهت استفاده از گاتر با درپوش چدنی در پایین رمپ پارکینگ و محوطه داخلی پارکینگ می باشد که به علت تردد انواع وسایل نقلیه سبک و سنگین و مقاومت بالای چدن در برابر تردد انواع وسایل نقلیه  مورد استفاده قرار می گیرد. و همانطور که پیش تر اشاره شد گاتر با عرض و ارتفاع بیشتر برای پایین رمپ پارکینگ به علت حجم آبریز بیشتر و گاتر با ابعاد کوچک تر در محوطه داخلی پارکینگ به علت حجم آبریز کم تر قابل استفاده و اجرا می باشد.
 2. مورد دوم برای اجرای گاتر با درپوش چدنی ، کف سوله انواع کارخانجات می باشد که با توجه به تردد بیل مکانیکی و کامیون جهت جا به جایی تولیدات و میزان بار ترافیکی سنگین باید از گاتر چدنی استفاده کرد .
 3. مورد نهایی جهت استفاده از گاتر با درپوش چدنی در معابر شهری و بزرگراه ها می باشد که با توجه به میزان تردد بالا و نیمه سنگین (ماشین سواری) و سنگین (کامیون) باید از گاتر با درپوش چدنی کلاس وزنی C250-HD استفاده کرد .

ویدئو معرفی گاتر چدنی :

 

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­ باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده تا راحتی و امنیت را برای کاربران عزیز فراهم نمایند.

2 دیدگاه در “گاتر چدنی + 3 موارد استفاده

 1. عباس قرالی گفت:

  گاتر چدنی چه مقدار تحمل بار را دارد؟

  1. پرشین گاتر گفت:

   با توجه به کلاس وزنی C250
   تا 25 تن تحمل بار ترافیکی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *