تجهیزات آبی, گاتر

کاربرد گاتر فلزی معرفی 2 مدل

گاتر گاتر بلاگ گریل استخر درپوش گریتینگ کانال آبرو

گاتر فلزی چیست؟ به طور کلی دو نوع گاتر در ساختمان ها کاربرد دارد. گاتر کف که در محوطه های مختلف مثل پارکینگ، استخر، موتورخانه و … برای جمع آوری آبهای سطحی در کف داخل بتن وکف سازی کار می شود.

گاتر : گاتر به کانال هدایت آبهای سطحی جوی و آبراه ه­ای پیش ساخته از جنس پلاستیک، استنلس استیل و یا بتن پلیمری بوده که جهت جمع آوری آبهای سطحی در محیط­های مختلف از جمله پارکینگ، خیابان های شهری، بزرگراه­ ها ، فرودگاه ­ها ، بنادر ، موتورخانه ، کف سوله کارخانجات، آشپزخانه صنعتی، دور استخر، بام، تراس، کارواش ، سرویس بهداشتی و …استفاده می­ شود گاتر میگویند .

برای معرفی هرچه بهتر انواع گاتر و آشنایی تخصصی با هریک از محصولات گاتر با ما در این مقاله همراه باشید. بطور خلاصه برای معرفی انواه گاتر میتوان به گاتر های پلی آمید , چدنی , پلی پروپیلن و گاتر فلزی اشاره کرد.

با کمک این متن میتوانید به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام کنید. قیمت گاتر یا کانال هدایت آب به موارد بسیاری از جمله جنس و ساختار درپوش بستگی دارد.

گریل نیز درپوش این کانال هاست که بسته به نوع کاربری و محل استفاده از گاتر می­تواند انواع مختلفی داشته باشد. در گذشته این مسیرهای آب در محیط­های ساختمانی با استفاده از سنگ، سرامیک و یا ملات و بتن ساخته می­شد که علاوه طولانی بودن زمان ساخت، فاقد کیفیت لازم بودند و نظافت آنها بسیار مشکل بود.

در گذشته زمانی که گاتر طراحی و تولید نشده بود , برای جمع آوری و هدایت آبهای سر ریز استخر و یا منازل از گریل استخر استفاده میکردند . روش نصب گریل استخر به این شکل است که ابتدا با سنگ و یا سرامیک جوب هایی طراحی و ساخته میشد که در عرض های استاندارد 14 , 18 , 20 , 25 , 30 سانت و با ساخت نبشی میتوان گریل استخر را نصب و روی آن قرار داد که البته این روش در حال حاضر با معرفی شدن گاتر تا حدود زیادی از جوب های سنتی یا ماسونری به علت استحکام و عدم آب بندی درست تا حد زیادی با گاتر جایگزین شدند .

یکی از دلایل جایگزینی گاتر با گریل میتوان به روش نصب گاتر نیز اشاره نمود که در مقایسه با روش نصب گریل استخر بسیار ساده , نصب گاتر آسان و به صرفه میباشد و از جهت آب بندی نسبت به جوب های سنتی بسیار قابل اعتماد تر میباشد.

البته امروزه به علت تفاوت گریل استخر در عرض و طراحی آن , خرید گریل استخر پا برجا میباشد و برای ساخت استخر از موارد ضروری میباشد.

پله استخر هم از مواردی میباشد که در کنار گریل استخر برای زیبا دادن هرچه زیبای محیط استخر کمک شایانی میکند .

گاتر ساخته شده از فلز در واقع یک کانال هدایت آب به همراه یک درپوش میباشد که از فلز ساخته شده است.

گاتر های پیش ساخته و سفارشی ساز فلزی میتوانند کاملا از فلز ساخته شده باشند (گاتر و درپوش ) و یا تنها درپوش گاتر از جنس فلز باشد.

بنابر استفاده گاتر ، از انواع مختلف گاترها در ساختمان ها و معابر استفاده میشود.

فلزات مختلفی در تولید گاتر ها و صنعت ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. از این فلزها میتوان آلومینیوم ، استیل ، چدن و .. را نام برد.

نکته: عموما افراد در زمان خرید و فروش گاتر، گاترهای استیل را نیز به عنوان یک کانال فلزی تلقی میکنند. که البته استیل در اصل فولاد ضد زنگ و آلیاژی از فلزات و عناصر مختلف مانند کروم و نیکل و … میباشد .

و نوع دوم گاترهای آب باران که در لبه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودان برای جمع آوری و هدایت آب باران مورد استفاده قرار می گیرند. گاترهای کف نمی توانند فلزی باشند و فقط به عنوان درپوش می توان از درپوش های فلزی استفاده نمود. چرا که گاترهای ساخته شده از ورق گالوانیزه یا استیل در اثر انبساط و انقباض در بتن دفرمه می شوند.

همچنین به غیر از استیل 316 اگر از ورق فلزی دیگری استفاده شود، گاتر در کف به مرور زمان می پوسد. گاهی به عنوان ناودان نیز از ورق خم خورده گالوانیزه استفاده می شود که آن هم مشکلات مربوط به خود را دارد.

این مقاله میتوان به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته شما را راهنمایی کند.

قیمت گاتر , قیمت کانال پیش ساخته به موارد زیادی از جمله جنس درپوش بستگی دارد.

همانطور که می دانید در صورت استفاده از گاتر فلزی در لبه ی سقف های شیب دار یا استفاده از گریتینگ گالوانیزه به عنوان درپوش گاتر پیش ساخته پلاستیکی، در اثر باران های اسیدی، مواد شوینده و شرایط مختلف جوی-محیطی، بعد از مدتی روکش گالوانیزه تغییر رنگ داده و خوردگی و پوسیدگی در گاتر به وجود می آید.

در مواردی که رفت آمد از روی درپوش ها انجام گیرد به دلیل شکننده شدن درپوش های پوسیده، گاتر به طور کلی غیر قابل استفاده می گردد. همچنین در مورد گاترهای سقفی نیز به خصوص در صورتی که در شمال یا جنوب کشور از گاترهای فلزی استفاده شود، به سرعت خوردگی در بدنه ی گاتر پدید می آید.

گاتر فلزی

معایب گاتر فلزی کف (گاتر با بدنه فلزی) :

اگر مقصود از گاتر فلزی، گاتر پیش ساخته با گریتینگ فلزی باشد، در صورت استفاده از نوع صحیح و استاندارد آن، گاتر در تمام طول عمر ساختمان به صورت آب بند، کارایی خواهد داشت. اما اگر گاتر تمام فلزی مد نظر است، می توان موارد ذیل را به عنوان معایب گاتر تمام فلزی عنوان نمود :

 • پوسیدگی ورق گالوانیزه به مرور زمان داخل بتن
 • عدم آب بندی صحیح گاتر
 • هزینه ی بالای متریال و ساخت گاتر با ورق استیل 316
 • اجرای دشوار و زمان بر
 • مشکلات تعبیه خروجی و اتصال گاتر فلزی به لوله فاضلاب
 • وزن زیاد و حمل و نقل دشوار

معایب گاتر فلزی آب باران

در ساخت ویلاها معمولاً از گاتر ساخته شده با ورق گالوانیزه به عنوان ناودان استفاده می شود. قطعات مختلف این گاترها با خمکاری ورق و شکل دادن آن تولید می شوند. این روش نیز معایبی دارد که می توان اینچنین برشمرد:

 • عمر مفید پایین و پوسیدگی ورقهای گالوانیزه
 • ساخت هزینه بر و دشوار
 • نصب زمان بر و تخصصی
 • عدم آب بندی صحیح گاترها
 • وزن زیاد و حمل و نقل دشوار
 • ظاهر نامناسب
 • ایجاد سرو صدا هنگام بارندگی

زهکشی آب:

اگر در مناطق استوایی زندگی می‌کنید که انتظار می‌رود در فصل بارندگی باران بسیاری را تجربه کنید، سقف شیروانی ایده‌آل خواهد بود. سیستم سقف نه تنها از شما در برابر باران محافظت می کند، بلکه یک ابزار زهکشی آب عالی است.

این طراحی به آب می‌دهد تا به آرامی به محل جمع آوری جریان می‌یابد، بنابراین اگر به ذخیره آب علاقه دارید، سقف شیروانی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. طراحی شیب دار سقف شیروانی به کاهش کمک می کند و به کاهش آسیب به سقف کمک می کند.

کاربرد گاتر فلزی :

گاتر های فلزی عموما در کف قسمت های بیرونی و داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرند تا بتوان به وسیله آنها آب های کف ساختمان را تخلیه کرد.

عموما برای گاتر های سقفی که در بیرون و بالای ساختمان نصب میشوند و گاترهای پارکینگ به علت فرسایش بیشتر و احتمال زنگ زدگی و شکستگی بالا ، از درپوش های غیر فلزی برای آنها استفاده میشود.

برای نمونه های داخلی ساختمان که باید داخل زیر سازی و بتن های کف تعبیه شوند، به علت انبساط و انقباظ فلزات در اثر تغییر دما، از گاتر هایی با درپوش های پلاستیکی یا فلزی استفاده میشود.

مدل های گالوانیزه که دارای روکش مقاومی هم هستند نیز میتوانند در صورت استفاده در محل نامناسب دچار فرسایش و زنگ زدگی شوند.

مناطق مرطوب و استوایی یا دارای بزاران های اسیدی زیاد، نیز برای این نوع گاتر ها خصوصا گاتر های ناودان و شیروانی ها میتوانند نامناسب باشند.

پس لازم است که حتما قبل از خرید و استفاده از ان در ساختمان خود، از مناسب بودن این نوع گاتر ها برای محل استفاده اطمینان حاصل نمایید.

در پارکینگ ها و رمپ ها عموما از گاترها با درپوش استیل 316 استفاده میشود که مقاومت و تحمل وزن بالایی دارند.

بهترین گاتر فلزی :

گاترهای فلزی در صورت انتخاب درست ، محصولات مقاوم هستند . اما بهترین و مقاوم ترین نوع گاتر های فلزی ، گاتر با استیل 316 است که با استفاده از ورق استیل 316 تولید میشود.

این نوع گاتر ها در برابر پوسیدگی و خوردگی حتی در صورت کار شدن در زیر زمین و بتن مقاومت بسیار بالاترین نسبت به نمونه های مشابه از خود نشان میدهند.

نحوه شناسایی و خرید گاتر فلزی استاندارد :

 • بهتر است در ابتدا از نوع کاربرد محلی که گاتر در آن نصب میشود اطمینان حاصل کنید .
 • علاوه بر ابهاد ، کلاس باری ( کلاس وزنی) مناسب با پروژه خود را در زمان خرید گاتر در نظر بگیرید.
 • در محل های دارای نوسان دما از گاتر های پلی پروپیلن یا PVC با درپوش فلزی استفاده نمایید.
 • نوع درپوش گاتر را بسته به نوع مواد شوینده ای که در محل استفاده میشوند انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز به تعویض گاترها مشاوره مجدد بگیرید تا انتخابی مناسب و با قیمت به صرفه در خرید گاتر داشته باشید.
 • در صورت امکان گاترهای مصرفی خود را مستقیما از تولید کننده خریداری نمایید تا از استاندارد بودن این محصولات و گارانتی آنها اطمینان حاصل کنید.

پرشین گاتر 2

معایب گاتر فلزی آب باران :

در ساخت ویلاها معمولاً از گاتر ساخته شده با ورق گالوانیزه به عنوان ناودان استفاده می شود. قطعات مختلف این گاترها با خمکاری ورق و شکل دادن آن تولید می شوند. این روش نیز معایبی دارد که می توان اینچنین برشمرد :

 • عمر مفید پایین و پوسیدگی ورقهای گالوانیزه
 • ساخت هزینه بر و دشوار
 • نصب زمان بر و تخصصی
 • عدم آب بندی صحیح گاترها
 • وزن زیاد و حمل و نقل دشوار
 • ظاهر نامناسب
 • ایجاد سرو صدا هنگام بارندگی

ویژگی های گاتر فلزی استاندارد :

گاتر فلزی

برای گاتر آب باران بهتر است از گاترهای فلزی استفاده نشود و گاتر پیش ساخته از جنس UPVC می تواند گزینه ی مناسبی باشد. اما در مورد گاترهای کف می توان از گاتر صرفاً با درپوش فلزی استاندارد استفاده نمود که علاوه بر کارایی و مقاومت وزنی بالا، مشکلات گاترهای تمام فلزی را نیز نداشته باشند. ویژگی های یک گاتر استاندارد به این شرح می باشد:

 • بدنه ی گاتر صرفاً یک قالب نگهدارنده است و بهتر است از جنس PVC یا PP باشد تا در انبساط و انقباض بتن انعطاف پذیر بوده و مشکلات پوسیدگی گاترهای تمام فلزی رفع گردد.
 • از گاتر پیش ساخته با استاندارد مقاومت وزنی متناسب با پروژه تان استفاده نمایید.
 • از گاتر با دریچه فلزی در فضاهای با خورندگی بالا استفاده نکنید ( به استثنای گاتر با دریچه استیل 316 )
 • گاتر با درپوش گالوانیزه برای فضایی مثل آشپزخانه صنعتی مناسب نیست.
 • گاتر چدنی برای فضاهای بهداشتی مناسب نیست.

با کمک این مقاله میتوان به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام کرد.

قیمت گاتر , قیمت کانال پیش ساخته به موارد زیادی از جمله جنس درپوش بستگی دارد.

انواع گاتر فلزی :

گاترهای با گریتینگ فلزی از کلاس A تا C برای کاربری های گوناگون تولید می شوند. انواع گریتینگ فلزی عبارتند از: ورق گالوانیزه، مش گالوانیزه، چدن و استیل. از گاترهای با گریتینگ استیل در مواردی که خورندگی بالا باشد استفاده می کنیم.

از چدن نیز معمولاً در پارکینگ ها و فضاهایی که نیاز به مقاومت وزنی بالایی داشته باشیم استفاده می شود. به خاطر داشته باشید بدنه ی گاتر نمی تواند فلزی باشد. در صورتی که بدنه ی گاتر از ورق گالوانیزه ساخته شود خیلی زود دچار پوسیدگی خواهد شد. حتماً از گاتر با بدنه ی استیل 316 باید استفاده کنیم که علاوه بر هزینه ی بالا، مشکلات خود را دارد.

گاتر با بدنه ی فلزی در هنگام انبساط و انقباض بتن غُر می شود و به دلیل عدم انعطاف پذیری، بین بتن کف و گاتر درز باز می شود. آب بندی این گاترهای با بدنه ی فلزی نیز مشکل است. به همین دلیل ایده آل ترین حالت استفاده از گاترهای پلاستیکی با گریتینگ فلزی می باشد.

در مواردی که نیاز به مقاومت وزنی بسیار بالایی داشته باشیم از یک ورق فلزی محافظ در لبه ی گاتر و محل نشیمن گریتینگ استفاده می کنیم. مثل سری کنادرین نیکول و گاترهای مخصوص رمپ پارکینگ.

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و مشاوره با کارشناسان می توان گاتر فلزی یا پلاستیکی را با خیال آسوده انتخاب نمود. طوری که تا پایان طول عمر ساختمان، گاتر بدون نیاز به ترمیم یا تعویض، پابرجا بماند.

با استناد به این مقاله میتوانید به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام کنید و انتخاب صحیحی داشته باشید.

قیمت گاتر به نوع گریتینگ و درپوش بستگی دارد.

ویژگی های گاتر فلزی 44000 :

 • قابلیت اتصال به لوله فاضلاب در سایز 75 از کف
 • عدم قابلیت اتصال به صورت L یا T به سایر کانالها
 • بدنه ی نیم دایره و انتقال سریع تر آب

با استفاده از این بلاگ میتوان به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام نمود.

قیمت گاتر و کانال به جنس درپوش آن بستگی دارد.

گاتر فلزی

سوالات متداول گاتر فلزی

قیمت کانال فلزی چقدر است؟

گاترهای فلزی در ابعاد ، جنس ، کلاس وزنی و انواع مختلف تولید میشوند و بسته به مواد مورد استفاده و تکنولوژی ساخت آنها قیمت های متفاوتی دارند که میتوانید قیمت به روز گاتر فلزی را به طور مستقیم از تولید کننده دریافت نمایید.

گاتر آهنی بهتر است یا پلاستیکی؟

هرکدام از انواع گاتر ها بسته به کاربرد آنها میتوانند بهترین گاتر باشند. به طور کلی گاتر های فلزی مقاومت بالایی در برابر ضربه و وزن زیاد دارند و گاتر های پلاستیکی pvc و pp مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند.

جایگزینی برای gutter فلزی وجود دارد؟

کانال های پیش ساخته فلزی تنها میتوانند با گاتر های غیر فلزی جایگزین شوند و قابل تعویض با هیچ تجهیزات دیگری نمیباشند. عموما گاترها بهترین روش جمع آوری و هدایت آب های سطحی و باران در صنعت ساختمان هستند.

روش نصب گاتر فلزی چگونه است؟

نصب گاتر ها نیازمند تخصص و مهارت بالایی است و توصیه اکید میشود که از متخصصان این حوزه برای نصب گاتر های پلاستیکی و فلزی استفاده نمایید و خودتان این کار را انجام ندهید.

گاتر های آهنی را میتوان سفارش داد؟

بله میتوانید انواع گاترهای فلزی را نیز مانند گاترهای پی وی سی یا پلی پروپیلن به تولید کنندگان تخصصی این محصولات مانند پرشین گاتر ، سفارش دهید تا دقیقا مناسب با پروژه خود تولید شده و به شما تحویل شوند .

با کمک این متن میتوانید به درستی برای خرید گاتر , خرید کانال پیش ساخته اقدام کنید.

قیمت گاتر یا کانال هدایت آب به موارد بسیاری از جمله جنس و ساختار درپوش بستگی دارد.

CG0085 پرشین گاتر گاتر پلی آمید استیل چدن گالوانیزه

این مقاله حاصل یک دهه فعالیت و تجربه تیم فنی گروه پرشین گاتر می­باشد و همکاران ما  تمامی این ویژگی­ها را در محصولات این شرکت اجرایی نموده اند تا راحتی و امنیت را برای کابران عزیز فراهم نمایند.

 

6 دیدگاه در “کاربرد گاتر فلزی معرفی 2 مدل

 1. سجاد سلیمی گفت:

  بسیار عالی و مفید

 2. علی خورشیدی گفت:

  قیمت گاتر فلزی برای شیروانی اعلام بفرمایید

  1. Admin-2 گفت:

   با کارشناسان فروش در ارتباط باشید

 3. فاطمه اسدی گفت:

  گاتر فلزی برای پشت بام هم دارید؟

  1. Admin-2 گفت:

   سلام
   برای راهنمایی بهتر توسط کارشناسان از بخش تماس با ما پیگیری کنید

 4. جواد سیدی گفت:

  بسیار عالی بود
  برای پشت بام تهیه کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *